Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење (Видео)

Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење (Видео)

Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 200 мл млака вода
 • 300 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 1 цело јајце + 2 жолчки
 • 2 лажички сол
 • 2 лажички шеќер
 • 300 гр ситно сирење
 • 200 гр спанаќ
 • 1 јајце за премачкување
 • 20 гр маргарин за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта