Највкусниот рецепт за кокос бомбици

Највкусниот рецепт за кокос бомбици

Направете вкусни снежни бомбици со кокос на кои им нема замена во кујната.

Еве го состојките и како да ги направите:

Состојки:

  • 1/2 л млеко
  • 15 лажици шеќер
  • 10 лажици густин
  • 250 гр маргарин
  • 200 гр кокос
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 100 гр кокос

Начин на подготовка:

  1. Густинот, шеќерот и ванилиниот шеќер се мешаат да се добие смеса како за пудинг, па се загрева млекото и во него се додава смесата.
  2. Кога ќе се олади додајте ги маргаринот и кокосот, па измешајте.
  3. Се прават топчиња и убаво се поминуваат од сите страни во тањир со кокос.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници

Бомбици со кокос

Кремасти колачи со кокос

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече