Страчатела кроасани – Дали сте јаделе нешто волку вкусно?

Страчатела кроасани – Дали сте јаделе нешто волку вкусно?

Направете вкусни и топли кроасани од кои ќе ви мириса целиот дом. Кој би можел да одолее?

Состојки:

 • 400 мл млака вода
 • 3 лажици шеќер
 • 1/2 коцка квасец
 • 800 гр брашно
 • 3 мали шолји масло
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр посно чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Во млаката вода се додаваат шеќерот, квасецот, маслото и брашното, па се замесува тесто.
 2. Веднаш се дели на два дела, па се развлекува кора, се ренда половина од маргаринот и 100 грама чоколадо.
 3. Се прави ролат, се витка како полжав, па се развлекува повторно и се сече како за триаголници.
 4. Се прави истото и со вториот дел од тестото.
 5. Се редат кроасаните на плех и се оставаат да нараснат.
 6. Се печат во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

На здравје!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text