Мешате, растопувате и имате десерт на маса: Кокос триаголници или ролат

Мешате, растопувате и имате десерт на маса: Кокос триаголници или ролат

За кокос љубителите ова е одличен рецепт кој се прави без мака. Одлично ќе го направат и почетниците во кујна.

Состојки:

 • 300 гр шеќер
 • 1 дл вода
 • 300 гр кокос
 • 200 гр ореви
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо

Состојки за глазура:

 • 100 гр бело чоколадо
 • 70 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Се варат водата и шеќерот, па се додава маргаринот, а потоа се трга смесата и во неа се ставаат кокосот и мелените ореви.
 2. Смесата се дели на два дела, а во едниот дел се става растопено црно чоколадо.
 3. Преку оваа смеса ставете светла кора, па со белото чоколадо и маргаринот направете глазура и прелијте ги колачите, кои треба да ги направите во форма на триаголници или претходно да ја свиткате кората во форма на ролат..

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици со кокос

Кремасти колачи со кокос

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text