Мали чинии со вкус на зимата: Сос со јаболка и цимет

Мали чинии со вкус на зимата: Сос со јаболка и цимет

Направете нешто неверојатно вкусно во вашата кујна. Ви требаат јаболка и имате сладок деликатес.

Еве како да го направите:

Состојки:

  • 2 кг јаболка
  • 220 мл сок од јаболка
  • 1 лимон (сок)
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 1 лажичка цимет

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки се ставаат на оган и се варат околу 25 минути. Повремено се меша смесата.
  2. Кога ќе биде готова, се става во блендер и се мати.
  3. Нека се олади, па послужете.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text