Брзо, едноставно и вкусно: Совршено меки палачинки

Брзо, едноставно и вкусно: Совршено меки палачинки

Американските палачинки стануваат популарни и кај нас. Овие палачинки се разликуваат од нашите по дебелината и големината.

Состојки:

 • 1,5 шолја брашно
 • 3,5 лажички прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица шеќер
 • 1 1/4 шолја млеко
 • 1 јајце
 • 3 лажици растопен путер

Начин на подготовка:

 1. Просејте го брашното, прашокот за печиво, шеќерот и солта.
 2. Во средина на брашното направете дупка па ставете млеко, јајце и растопен путер.
 3. Матете додека не добиете глатка смеса.
 4. Загрејте благо намастена тава и ставете од смесата.
 5. Печете од двете страни додека не поруменат и сервирајте.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта