Мешана витаминска салата

Мешана витаминска салата

Чинија полна здравје – еве како да подготвите вкусна витаминска салата…

Состојки:

  • 1 главица зелка
  • 4 моркови
  • 1/2 главица зелена салата
  • 2 домати
  • сол
  • масло
  • оцет или сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Исчистете го и измијте го зеленчукот, па изрендајте зелка и морков, а зелената салата и доматите ситно исечкајте ги. 
  2. Спојте го зеленчукот за мешана салата во длабока чинија и зачинете по вкус со сол, оцет и масло. 
  3. Готовата салата послужете ја како прилог со сите видови месо.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула