Ако ви е доста од месо, тестенини и чорби: Нова ручек идеја која не дебелее

Ако ви е доста од месо, тестенини и чорби: Нова ручек идеја која не дебелее

Направете вкусен ручек со компир и блитва, кој е посен и многу брз.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 кг блитва
  • 1 кг компир
  • 3-4 чешни лук
  • сол
  • јаболков оцет

Начин на подготовка:

  1. Блитвата убаво се мие и чисти, се вари во солена вода заедно со излупениот компир.
  2. Кога зеленчукот е сварен, се цеди, па се сече.
  3. Се става исечканиот лук и јаболков оцет.
  4. Се меша, посолува и зачинува по вкус и се послужува.
  5. По вкус можете да додадете и проќељ.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

singlepost_text