Рецепт за сите љубители на чоколадо

Рецепт за сите љубители на чоколадо

Овој чоколаден колач ќе ги воодушеви сите вистински љубители на чоколадо, а се подготвува за помалку од 15 минути.

Состојки:

 • 120 гр путер
 • 180 гр чоколадо
 • 2 јајца
 • 2 жолчки
 • 1/2 шолја шеќер
 • 1 лажица брашно
 • 50 гр какао

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 250 степени. На слаб оган растопете ги чоколадото и путерот, а во меѓувреме разматете јајца, жолчки и шеќер.
 2. Кога чоколадото ќе биде растопено, спојте ги овие две мешавини и на крај додајте брашно и разматете.
 3. Калапите намастете ги и посипете ги со какао. Ставете ја смесата во калапите и печете во загреана рерна 6-8 минути.
 4. Оставете да се изладат пет минути пред послужување.
 5. Украсете со сладолед или посипете со шеќер во прав и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text