Чоколаден десерт за 10 минути

Чоколаден десерт за 10 минути

Ви се јаде нешто слатко, а немате време за готвење, ова е идеален рецепт за вас!

Состојки:

  • 300 гр квалитетно чоколадо
  • 3 јајца
  • 50 гр шеќер
  • 1 лажица какао
  • 300 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото растопете го во микробранова, а слатката павлака разматете ја така да биде цврст шлаг.
  2. Разматете јајца со шеќер така што ќе бидат целосно светли, и додајте какао, а потоа и растопено чоколадо.
  3. Сè добро разматете, па измешајте ја чоколадната смеса со шлаг.
  4. Добиената чоколадна пена сервирајте ја и по желба украсете со шлаг и рендано чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text