„Таен“ рецепт за запршка – Важен е соодносот на масло и брашно

„Таен“ рецепт за запршка – Важен е соодносот на масло и брашно

Доколку правите запршка на вашите јадења, ова е тајната која ни ја открива наша читателка. Таа вели дека трикот е во соодносот на брашно и масло.

Во чорба од зеленчук или месо се става 40 гр масло и 40 гр брашно.

Во чорба од риба се става 30 гр масло и 30 гр брашно.

Во обичен сос се става 30 грама масло со 30 грама брашно.

Во светол сос на 5 литри течност се става 40 грама масло со 40 брашно.

Интересен податок кој ни го открива читателката е дека таа секоја запршка ја готви 20 минути.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

singlepost_text