Фантастична комбинација: Полнети јаболка со прелив од карамел

Фантастична комбинација: Полнети јаболка со прелив од карамел

Уживајте во овој преубав и примамлив десерт…

Сакате едноставен, брз, топол десерт кој се топи во уста. Еве предлог, топли и сочни јаболка полнети со суво овошје и карамел прелив…

Состојки:

  • 5 јаболка
  • 50 гр сечкани ореви
  • 50 гр сечкани смокви
  • 50 гр суво грозје
  • малку џем од кајсии

Состојки за карамел:

  • 300 гр шеќер
  • 50 гр путер
  • 1 лажица (100 гр) павлака (слатка или кисела)

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед