Колач со мармалад – Еден од омилените десерти направете го по овој рецепт

Колач со мармалад – Еден од омилените десерти направете го по овој рецепт

Ако еден од омилените десерти ви се медените срца, ова е рецепт за вас.

Еве како да го направите:

Состојки за бисквит:

 • 5 дл брашно
 • 2 дл шеќер
 • 4 дл млеко
 • 5 лажици масло
 • 2 лажици мармалад
 • 1 лажичка сода бикарбона

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо (по желба)
 • 5 лажици мармалад

Начин на подготовка:

 1. Од состојките за бисквит се прави смеса и се додаваат две лажици мармалад. Сè се меша и половина од смесата се става на плех наросен со брашно. Печете 15 минути во загреана рерна на 180 степени, па истото повторете го и со втората кора. Не го гасете шпоретот.
 2. Првата кора се премачкува со пет лажици мармалад, се поклопува со втората кора и се става пак да се пече дополнителни 10 минути.
 3. Одозгора можете да го прелиете со растопено чоколадо.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

На семејството му се јаде благо а вие сте уморни? – Брз десерт

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text