Чоколадни коцки со банана – Матите со миксер, па ладите

Чоколадни коцки со банана – Матите со миксер, па ладите

Направете вкусен колач со банана.

Еве кои состојки се потребни и како да го направите:

Состојки:

 • 1 банана
 • 60 гр сечкани ореви
 • 30 гр какао
 • 100 гр маргарин
 • 3 лажици мед
 • 2 кесички екстракт од ванила
 • 1/2 лажичка цимет
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Се ставаат сите состојки во сад и се матат со миксер.
 2. Се става смесата во тепсија, се рамни со лопатка за десерти, па се става во ладилник да се стврдне.
 3. Потоа, исечете и послужете, а може и да декорирате со фил чоколадо по желба, како и со тркалца од банана.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text