Чоколаден колач за 15 минути

Чоколаден колач за 15 минути

Направете вкусен чоколаден колач за пет минути. Ова е рецептот:

Состојки:

  • 225 гр. темно чоколадо
  • 225 мл. слатка павлака
  • малку сол
  • какао
  • маргарин за премачкување

Начин на подготовка:

  1. Се премачкува плех со маргарин од сите страни, па му се става хартија за печење.
  2. Се растопува чоколадото на оган, а во друг сад се загрева павлаката, па и се додава прстофат сол.
  3. Се мешаат чоколадото и павлаката во ист сад додека да се соединат и растопат.
  4. Ставете ја смесата на плехот, израмнете ја, па добро оладете.
  5. Нека отстои 10 минути на собна температура, исечете и послужете. По желба одозгора декорирајте го со чоколаден прелив.

Уживајте во овој сладок вкус 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text