Повкусни од оние со месо или тиквички: Највкусните плескавици се и најевтини

Повкусни од оние со месо или тиквички: Највкусните плескавици се и најевтини

Направете вкусни плескавици или ќофтиња со пиперки. Многу се вкусни и брзо се прават.[

Еве го рецептот:

ingredients title=”Состојки:”]

  • 1 кг пиперки
  • 2 јајца
  • 3 лажици брашно
  • 200 гр презла
  • вегета

[/ingredients]

Начин на подготовка:

  1. Се сечат пиперките најситно што може. Се мешаат во сад со јајцата, вегетата и брашното.
  2. Се прават форми на плескавици и убаво се поминуваат од сите страни во тањир со презла.
  3. Се пржат во сад со загреано масло.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо