Совршено поховани кременадли – меки и сочни

Совршено поховани кременадли – меки и сочни

Кременадлите подготвени на овој начин имаат совршен вкус, пробајте ги!

Состојки:

  • 600 гр кременадли
  • 2 јајца
  • 100 гр брашно
  • 100 гр презла
  • сол
  • бибер
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Кременадлите исчукајте ги, протријте ги со зачин, сол, бибер и издробен лук. Добро извалкајте ги во брашно, јајце и презла и испржете ги во врело масло.
  2. Наредете ги во тенџере и додајте 150-200 мл вода и оставете на слаб оган 15-20 минути додека водата не испари. Вака подготвените кременадли се совршено меки и вкусни.
  3. Како прилог послужете компир пире.

 

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text