Полнети пиперки без месо – Сте пробале многу, но ова е многу вкусен рецепт

Полнети пиперки без месо – Сте пробале многу, но ова е многу вкусен рецепт

Направете ново и вкусно јадење за сите сетила. Полнети пиперки на нов начин.

Состојки:

 • 5-6  свежи пиперки
 • 300 гр печурки
 • кечап или доматно пире
 • 200 гр ориз
 • 2 главици кромид
 • зачини

Начин на подготовка:

 1. Се динстаат печурките заедно со ситно сечканиот кромид, се вари кратко оризот, се спојуваат и се додаваат зачини.
 2. Се полнат пиперките со смесата, се редат во тепсија и се става внатре кечап или доматно пире.
 3. Можете да ги затворите со кругови компир или домат.
 4. Се печат околу 30 минути во загреана рерна на 180 степени.
 5. Готови се кога пиперката ќе омекне.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Полнети пиперки со сирење

Брускети со печени пиперки

Пиперки полнети со зелка

Домашни пиперки во павлака

Полнети пиперки со пилешки гради

Полнети пиперки на босански начин

Полнети пиперки со шампињони