Ви требаат само кори и печурки – Вака се подготвува највкусната веге пита

Ви требаат само кори и печурки – Вака се подготвува највкусната веге пита

Направете вкусна пита со печурки. Еве го рецептот за ова вкусно и посно јадење:

Состојки:

 • 1 тегла шампињони
 • 1/2 главица кромид
 • 1 шолја доматно пире
 • 500 гр кори за пита
 • вегета
 • оригано
 • вода

Начин на подготовка:

 1. Кромидот со печурките ситно се сечкаат и се ставаат во сад во кој дедава и доматното пире и зачините. Се динста се убаво на средна температура.
 2. Корите се сечат на 3 ленти и се редат една преку друга. Меѓу секоја кора претходно се става вода, па кечап.
 3. Третата кора се премачкува со смесата и се витка во форма на триаголник.
 4. Се редат триаголниците на плех, па се печат на 200 степени околу 20 минути.
 5. Кога ќе бидат готови прекријте ги со влажна крпа да омекнат. По вкус можете да ставите одозгора и сусам.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ова е тајната на совршена домашна пита: Тајната не е во корите, туку…

Брза пита со готови кори по најдобар рецепт

singlepost_text