Една шолја и веднаш ќе има разлика – За имунитет, против дијабет и стрес

Една шолја и веднаш ќе има разлика – За имунитет, против дијабет и стрес

Направете чај за подобрување на општата здравствена состојба на телото.

Состојки:

  • 1 шолја вода
  • 1 лажица рендан корен од ѓумбир
  • 1 лажичка куркума
  • 1 лажичка мед

Начин на подготовка:

  1. Се вари водата, а откако ќе зоврие се додаваат ѓумбирот и куркумата..
  2. Се цеди чајот, се остава малку да се олади, па се додаваат лимонот и мед.

Овој чај е добар за воспаленија и инфекции, за имунитет, за добро варење на храната, за кожата и превенција од дијабет. Има и антидепресивни својства.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и лекарствата препишани од доктор.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос