Еден од најубавите десерти се прави со компири – Рецепт за кој ви требаат само 3 состојки

Еден од најубавите десерти се прави со компири – Рецепт за кој ви требаат само 3 состојки

Моеби нема да ви се верува, но најубавиот десерт се прави со компири. Брзо е и лесно, а нема потреба од многу стоење и печење.

Еве ги состојките и начинот на подготовка:

Состојки:

  • 250 гр шеќер
  • 250 гр мелени ореви
  • 250 гр обарен компир (пасиран)

Начин на подготовка.

  1. Се ставаат трите состојки во сад и се мешаат да се соединат.
  2. Се прават топчиња кои се декорираат по желба. Можете да ги поминете од сите страни во тањир со мелени ореви.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

На семејството му се јаде благо а вие сте уморни? – Брз десерт

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text