Колач кој го освои светот: Тробоен чоколаден мус готов во рекорден рок

Колач кој го освои светот: Тробоен чоколаден мус готов во рекорден рок

Овој десерт стана светски хит, проверете и зошто!

Овој чоколаден колач во три бои ќе го направите многу едноставно, а во неговиот вкус ќе ужива секој.

Состојки:

 • 60 гр брашно
 • 125 мл матеница
 • 60 гр шеќер
 • 60 гр путер
 • 20 гр какао
 • 1 јајце
 • малку сол
 • 1/2 лажичка прашок за печиво

Состојки за црн дел:

 • 300 гр црно чоколадо
 • 250 мл слатка павлака
 • 50 мл студена вода
 • 40 гр путер
 • 5 гр желатин

Состојки за млечниот дел:

 • 300 гр млечно чоколадо
 • 125 мл слатла павлака
 • 50 мл студена вода
 • 40 гр путер
 • 5 гр желатин

Состојки за белиот дел:

 • 300 гр бело чоколадо
 • 125 мл слатка павлака
 • 50 мл студена вода
 • 40 гр путер
 • 10 гр желатин

За овој десерт подгответе калап, а деталните инструкции за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text