Нешто ново и полно витамини: Салата со спанаќ

Нешто ново и полно витамини: Салата со спанаќ

Направете вкусна салата која е витаминска бомба. Посна е, па може да ја консумираат и сите кои се хранат вегетаријански или за време на денови на пост.

Ова е сè што ви треба:

Состојки:

  • 300 гр спанаќ
  • 200 гр Пекабеско замрзната пченка
  • 2 моркови
  • 2 лимони
  • сол
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Се чисти и мие спанаќот, му се вадат дршките и се ситни со рака на парченца.
  2. Пченката се вари кратко, а морковот се лупи, па се ренда.
  3. Кога ќе биде готова пченката се цеди, се става во сад со морковот и спанаќот, сокот од лимон, солта и маслиново масло.
  4. Се меша и послужува.

Повеќе салати на Gotvi.mk:

Вкусна салата со јајца

Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе

Шарена салата

Руска салата без мајонез и шунка

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Одлична салата од карфиол

Најдобриот рецепт за руска салата

Запечена цезар салата

singlepost_text