Чорба “Од сè по две” – Го закрепнува телото, сите состојки се во пар

Чорба “Од сè по две” – Го закрепнува телото, сите состојки се во пар

Направете чорба во која сите состојки се во пар.

Вкусна е и здрава, а еве како да ја приготвите:

Состојки:

 • 2 главици кромид
 • 2 моркови
 • 2 тиквички
 • 2 лажици гриз
 • 2 лажици вегета
 • 2 дл павлака за готвење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На масло се пржи кромидот, па се додаваат две лажици гриз, и се става половина литар малку вода.
 2. Додајте ги и ренданите моркови и тиквички, па вегета, сол и бибер.
 3. Се вари 20 минути, а ако се згусне се додава вода.
 4. Се става и павлаката, уште кратко се вари и се послужува топло.
 5. По вкус може да додадете и листови целер и магдонос.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

singlepost_text