Чај против кашлица од 3 состојки – Почнува да делува веднаш по пиењето

Чај против кашлица од 3 состојки – Почнува да делува веднаш по пиењето

Направете чај за кашлица и настинка од две состојки, кој почнува да делува веднаш и го прочистува грлото.

Состојки:

  • 2 главици кромид
  • 1 литар вода
  • 100 гр кафеав шеќер

Начин на подготовка:

  1. Кромидот се мие, се вари со лушпата во водата со додадениот шеќер. Шеќерот го неутрализира мирисот и вкусот на кромидот.
  2. Кога ќе зоврие се остава да врие на средна температура околу 15 минути. Оставете да се олади.
  3. Се пие млак или ладен. Го поттикнува искашлувањето и ја смирува болката.

Се препорачува и при бронхитис, но наш совет е задолжително да посетите лекар кој најдобро ќе процени дали ви е потребна терапија со лекарства. Не е препорачлив за дијабетичари!

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалните лекови и медицина!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај против грип и настинка

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос