Вкусни колачиња за празникот Василица – Се верува дека носат среќа

Вкусни колачиња за празникот Василица – Се верува дека носат среќа

Некои семејства на Василица месат пита со паричка или лепче со паричка, а некои според своите обичаи подготвуваат вкусни колачиња со мед за кои се верува дека носат среќа.

Ова е рецептот за вкусните „Василици”:

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • 25 гр свеж квасец
 • 1 лажиче сол
 • 1 јајце
 • 3 дл млеко
 • 250 гр маргарин
 • мед за премачкување

Подготовка:

 1. Се мешаат во сад брашното со квасецот и солта, па се додава јајцето, па млакото млеко.
 2. Замесете тесто, премачкајте го со третина од маргаринот и преклопете го како лиснато тесто, па оставете го да нарасне.
 3. Повторете ја постапката уште 2 пати додека има маргарин.
 4. Направете тесто со дебелина на прст и ставете го во тепсија, па исечете коцки.
 5. Печете во загреана рерна на 180 степени 30 минути, додека не поруменат.
 6. Василиците премачкајте ги со мед.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Домашно тоблероне со кока кола

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни