Јадење од пиперки по традиционален српски рецепт

Јадење од пиперки по традиционален српски рецепт

Ужијевик е еден од најстарите и најпознати рецепти во српската кујна. Се подготвува во јужна Србија.

Во оригиналниот рецепт се користат кромид и масно сирење, а подоцна во употреба влегуваат и варијанти со компир, пиперки, јајца и зачини.

Состојки:

  • 1,5 кг печени пиперки, исчистени од семки
  • 200 мл павлака Пекабела
  • 2 јајца
  • сол
  • малку изрендан кашкавал

Начин на подготовка:

  1. Во огноотпорен сад наредете неколку слоеви пиперки. Секој слој добро посолете го. Прелијте со разматена павлака и јајца и посипете со кашкавал или пармезан.
  2. Ставете во загреана рерна, испечете и послужете топло.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text