Рецепт за оригинално турско ќофте – за сите љубители на ориентални вкусови

Рецепт за оригинално турско ќофте – за сите љубители на ориентални вкусови

Еден турски рецепт за сите љубители на ориентални вкусови…

Состојки:

 • 750 гр мелено месо
 • 2 главици кромид
 • 2 парчиња леб без кора
 • 1 јајце
 • магдонос
 • 1 лажичка кумин
 • 2 лажички сол
 • путер за пржење

Начин на подготовка:

 1. Натопете го лебот во вода и исцедете па издробете го во чинија.
 2. Додајте ги останатите состојки и сè добро измешајте.
 3. Обликувајте топчиња и пропржете ги од сите страни на загреан путер додека не попримат смеѓа боја.
 4. Послужете го ќофтето со свеж зеленчук, помфрит и чили пиперчиња.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text