Брзо се спрема, а уште побрзо се јаде: Почнете го денот со пита

Брзо се спрема, а уште побрзо се јаде: Почнете го денот со пита

Вкусна пита за старт на викендот.

Ова е рецептот по кој ќе ја направите:

Состојки:

 • 700 гр сирење
 • 3 јајца
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици пченичен гриз
 • 1/2 прашок за пециво
 • 400 мл јогурт
 • 1 лажичка сол
 • кори за пита
 • парче путер

Начин на подготовка:

 1. Соединете го сирењето со изматените јајца, масло, гриз и прашок за пециво.
 2. Додајте ги јогуртот и солта во смесата, па кратко матете додека убаво не се изедначи.
 3. Намачкајте плех со путер, па ставете 2-3 кори за пита. Премачкајте ги одозгора со малку масло, ставете фил, па замотајте.
 4. Редете ги во плех и другите кори на истиот начин додека да го пополните целиот. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.
 5. Одлично е во комбинација со павлака или јогурт.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Меко, топло, вкусно: Полжав пита

Пита на стар начин со тиква

Посна пита со ориз и праз

Домашна пита каква што не сте јаделе

Сочна и крцкава пита со мелено месо

Посна пита со тиква и цимет

singlepost_text