Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

По желба додајте и малку цимет кој одлично оди со јаболко…

Состојки:

 • 1 големо јаболко
 • 250 гр исчистени ореви
 • 250 гр брашно
 • 2 лажици какао во прав
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 2,5 лажички прашок за печиво
 • 120 гр шеќер
 • сол
 • 1 јајце
 • 125 гр растопен путер
 • 250 мл матеница
 • 50 гр чоколадо
 • 100 гр црно чоколадо за глазура

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Исчистете ги јаболката, исечете ги на четвртини па на коцки. Крупно исечете ги оревите. Во чинијата измешајте какао, сода бикарбона, прашок за печиво, шеќер и прстофат сол.
 2. Разматете јајце со путер и матеница. Додајте ја смесата со брашно, па сè брзо замесете. Додајте јаболка, ореви и чоколадо.
 3. Тестото ставете го намастени калапи за мафини и печете 20-25 минути. Оставете да се изладат во калапот.
 4. Направете глазура од чоколадо извадете ги мафините од калапот и прелијте со глазурата.

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text