Не се прават од месо ниту од тиквички: Зеленчукови плескавици во комбинација со тартар сос

Не се прават од месо ниту од тиквички: Зеленчукови плескавици во комбинација со тартар сос

Направете вкусни зеленчукови плескавици.

Подгответе нов деликатес, а ова е рецептот и начинот на подготовка:

Состојки:

 • неколку цветови брокула
 • 2-3 моркови
 • 1 јајце
 • брашно
 • 2 компири
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • вегета

Начин на подготовка:

 1. Се вари зеленчукот во солена вода.
 2. Се цеди, па се ренда ситно од крупната страна на рендето.
 3. Се ставаат магдоносот и солта, биберот и вегетата. Се ставаат и 2-3 лажици брашно, па се додава јајце и се меша да се соедини смесата.
 4. Со лажица се вадат плескавици, па се пржат во масло.
 5. Изцедете ги на салфетка и се послужуваат.

Одлично одат во комбинација со павлака или тартар сос.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

singlepost_text