Шпагети какви што не сте јаделе, ручек за чиста десетка

Шпагети какви што не сте јаделе, ручек за чиста десетка

Од италијанската кујна никогаш доста. Сите знаеме колку е вкусна, а најважно од сè има можност да се експериментира со јадењата кои се приготвуваат со задоволство.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 л вода
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1 лажица магдонос
 • 1 лажичка оригано
 • 1 шолја кисела павлака
 • 200 гр кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 2-3 лажици масло
 • 2 пиперки
 • 400 гр доматно пире
 • 1/2 кг виршли
 • 500 гр шпагети
 • 2 коцки за супа

Начин на подготовка:

 1. Во тенчере со малку масло пропржете ги исечканите кромид и пиперки, па виршлите исечени на кругови.
 2. Додајте го доматното пире, зачините, коцките за супа и водата.
 3. Кога ќе зоврие сè, ставете ги и шпагетите кои ќе ги преполовите. Внимавајте да не се преварат.
 4. Измешајте на страна павлака со кашкавал и додадете го на смесата, па вратете уште 2 минути на оган.
 5. Ставете и магдонос и зачини по избор.
 6. Тргнете од рингла и ручекот е готов.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Јадете тестенини пред спиење – тоа е грешка

Вегетаријански сос за тестенини

Нова идеја за тестенини

Тестенини со сос од печурки

тестенини со кајмак

Тава со тестенини