Ручек во три чекори – Вкусен, здрав и полн витамини

Ручек во три чекори – Вкусен, здрав и полн витамини

Спанаќот е многу здрав и се препорачува во исхраната. Ви нудиме ручек богат со витамини.

Еве како да го направите:

Состојки:

  • 500 гр спанаќ
  • 50 мл масло
  • 3 лажици брашно
  • 4 чешни лук
  • 3 дл млеко
  • 1 лажица вегета
  • 1 лажичка бибер

Начин на подготовка:

  1. Спанаќот се чисти и се вари.
  2. Брашното со лукот се пржи во тавче со масло. Се додава спанаќот, па се ставаат и млекото и зачините.
  3. Нека крчка додека да се згусне.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Корпички со спанаќ

Макарони со сирење, спанаќ и шунка

Нема повкусни: Тестенини со спанаќ

Бурек со спанаќ на старински начин

Вкусен ролат од спанаќ

Чорба од спанаќ идеална за есента

singlepost_text