Уморни сте, но не можете да заспиете? Оваа храна никако не ја јадете навечер

Уморни сте, но не можете да заспиете? Оваа храна никако не ја јадете навечер

Уморни сте, но не спиете добро или ви треба време додека заспиете? Тогаш решението може да биде во кујната. Многу истражувањата потврдуваат дека за да функционирате преку ден потребно е да имате мирен сон, а во тоа помагаат многу намирници.

Што да јадеме за добар сон:

Одредени намирници богати јаглехидрати, аминокиселини, магнезиум и калиум, кои побрзо го поттикнуваат телото да заспие.

На пример: банани, лешници, вишни, компир, млеко и бадеми.

Што да избегнуваме:

Храна која ќе направи да се чувствувате подуено и да не заспиете е масната, брза и зачинета храна, слатките, алкохолните пијалаци, домати, ѓумбир, како и пиперки и лук.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Домашен сируп за мирен сон

Несоницата станува минато со ова

За срцето, имунитет и несоница

Со ова заборавете на стресот и несоницата

Со чај против несоница

singlepost_text