Џем од банани и чоколадо – Десерт во тегла готов за 10 минути

Џем од банани и чоколадо – Десерт во тегла готов за 10 минути

Направете десерт од само две состојки кој е многу вкусен.

Џем од банани и чоколадо, a се прави на овој начин:

Состојки:

  • 5 банани
  • 150 гр шеќер
  • 1 лажичка сок од лимон
  • 50 мл вода
  • 70 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Бананите се пасираат, па се става сокот од лимон.
  2. Се додаваат шеќерот и водата и сè се става на оган, па се вари 10 минути.
  3. Се додава и чоколадото и се меша додека да се растопи.
  4. Со џемот се полни во тегла, се лади и послужува.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Домашно Тоблероне со Кока кола

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text