Можеби го имате во двор – Има повеќе витамини од спанаќот и каротен од морковот

Можеби го имате во двор – Има повеќе витамини од спанаќот и каротен од морковот

Сите мислиме дека е обична трева, ја газиме и корнеме, без да знаеме дека тоа е лек вреден злато.

Името му е тушт, наликува на трева, а ја има во многу дворови, планини и полиња.

Има многу витамини А, Ц, Е, Б, и Е, како и омега 3 масни киселини.

Содржи шест пати повеќе витамин Е од спанаќот, седум пати повеќе каротен од морковит.

Тиштот има магнезиум, железо, витамин Б2, калиум, фосфор и манган.

Од него се прави салата. Наберете го, измијте го убаво, сварете го во солена вода и исцедете, па ставете оцет и масло и зеленчук по избор.

Секако прво проверете дали знаете да ја препознаете оваа билка за да не направите грешка. Или консултирајте се со повозрасни лица кои се разбираат во билки за да ви помогнат.

Еве што можете да најдете под „тушт“ на Википедија

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Многу луѓе ја прават оваа грешка – Живејте здраво

За диета, здраво срце и висок притисок

Овој плод помага за здраво срце

Јадете го ова за здраво срце, коски и мозок

Го корнеме и газиме а не знаеме дека е лек