Тарана со колбаси по деликатесен рецепт – Ручек за два дена

Тарана со колбаси по деликатесен рецепт – Ручек за два дена

Направете ручек кој ќе биде доволен за два дена.

Вкусен ручек, а еве што ви е потребно за да ја приготвите:

Состојки:

 • 750 гр тарана
 • 400 гр колбаси
 • 2-3 бабури
 • 2 главици кромид
 • 1 кг компир
 • 3 лажички вегета
 • 1,5 лажичка црвен пипер
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Во тавче со една лажица масло испржете ги бабурите исечени на мали делови. Додајте го и исечканиот кромид, па ставете ги во тава за печење која има капак и каде подоцна ќе ја додадете и тараната.
 2. Колбасите се сечат на кругови, се пропржуваат, па се лупи компирот и се сече на коцки. Се ставаат компирите и колбасите во тавата за печење.
 3. Сварете ја кратко тараната, па додадете ја и неа. Зачинете.
 4. Ставете 2 литри вода во тавата, измешајте и ставете капак.
 5. Печете во загреана рерна на 200 степени, а ако се згусне додавајте вода.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Јадете тестенини пред спиење – тоа е грешка

Вегетаријански сос за тестенини

Нова идеја за тестенини

Тестенини со сос од печурки

тестенини со кајмак

Тава со тестенини

singlepost_text