Повкусен од тартар, бешамел и болоњезе: Сос кој брзо се прави

Повкусен од тартар, бешамел и болоњезе: Сос кој брзо се прави

Направете нешто различно од сосовите на кои навикнавме до сега.

Тартар сосот, болоњезе или бешамелот заменете ги со нешто ново, кремаво и вкусно, а воедно лесно за правење.

Состојки:

  • 1/2 л павлака за готвење
  • 1 јајце
  • 150 гр сирење
  • 1 лажичка сок од лимон
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере се става павлаката на тивок оган, па се додаваат сите останати состојки и зачини.
  2. Ако сакате и доколку имате може да додадете и 1/2 дл бело вино, секако по ваш вкус.
  3. Овој сос е одличен во комбинација со месо и тестенини.

По желба можете да додадете суво оригано или друг зелен зачин.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Руски гулаш со најкремаст сос

Сочно месо во сос

Црвен сос во шампињони

Сочни шницли во сос од кромид

Тартар сос

Кременадли во ајвар сос

Пикантно пилешко во лут сос

Батаци во сос