Орео чизкејк кој не се пече, а се прави во еден сад

Орео чизкејк кој не се пече, а се прави во еден сад

Тортите кои не се печат од секогаш биле популарни, но фамозната Орео торта без печење е еден до најдобрите десерти од овој вид.

Состојки:

  • 200 мл слатка павлака
  • 300 гр крем сирење
  • 40 гр путер
  • 40 гр шеќер во прав
  • 30 парчиња Орео
  • 1 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Издробете ги кексите во блендер (одвојте го делот за крем). Додајте растопен путер и сè иситнете во калап во кој ќе го редите колачот. Ставете во фрижидер.
  2. Разматете слатка павлака со миксер, додајте кремасто сирење, шеќер во прав и остатокот од Орео колачињата. Додајте екстракт од ванила.
  3. Кога подлогата ќе стегне, премачкајте ја со кремот и ставете во фрижидер на 3 часа.

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед