Гомбоци во сос: Совршен ручек готов за миг!

Гомбоци во сос: Совршен ручек готов за миг!

Совршена идеја за брз и неверојатно вкусен ручек!

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • сол
 • бибер
 • 1 мала главица кромид
 • 200 гр мајонез
 • 200 гр кисела павлака Пекабела
 • 2 јајца
 • 2-3 кисели краставички

Начин на подготовка:

 1. Измешајте мелено месо, сол, бибер, ситно сечкан кромид и направете топчиња – околу 40 парчиња. Пржете ги на врела тефлонска тава со малку масло.
 2. Мајонезот, павлаката, варените јајца (сечкани) и ситно сечканите краставички добро измешајте ги, додајте зачини по вкус.
 3. Испржените гомбоци од месо ставете ги во подготвениот сос и послужете. Како прилог послужете пире од компири или ориз.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text