Една тегла може да помогне за подобар имунитет, подмладена кожа и густа коса

Една тегла може да помогне за подобар имунитет, подмладена кожа и густа коса

Направете домашен природен лек за имунитет, блескава кожа, коса и нокти.

Состојки:

  • 100 мл ленено масло
  •  2 лимони
  • 1 голема главица лук
  • 500 гр мед

Начин на подготовка и употреба:

  1. Исчистете го лукот и ставете го во блендер. Додадете еден лимон со кора која претходно убаво сте ја измиле, а на другиот лимон излупете му ја кората. Блендирајте додека да се соединат состојките.
  2. Во блендерот ставете ги медот и лененото масло, па уште кратко изблендирајте.
  3. Добиената смеса ставете ја во тегла и чувајте ја во фрижидер.
  4. Земајте три пати на ден по една лажица, половина час пред јадење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зошто е добро да пиете вода со мед

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода