Бели снежни коцки – Само редите на плех, без печење

Бели снежни коцки – Само редите на плех, без печење

Вкусен бел колач кој навистина е лесен за подготовка, а вкусот многу ќе ви се допадне.

Ова е рецептот:

Состојки за кора:

 • 300 гр бисквити
 • 1 дл млеко

Состојки за фил:

 • 1/2 л млеко
 • 6 лажици брашно
 • 4 лажици шеќер
 • 1 маргарин
 • 200 гр шеќер во прав
 • 150 гр млеко во прав

Начин на подготовка:

 1. Прво направете го филот. Во пола литар млеко сварете ги брашното и шеќерот. Откако ќе се излади додајте ги изматениот маргарин со шеќерот во прав, па ставете го и млекото во прав. Убаво измешајте и соединете. Оставете да се олади и згусне.
 2. Во длабок плех или наредете еден ред бисквити, ставете малку млеко, па фил. Повторете ја постапката додека имате фил.
 3. Може да украсите со шлаг и рендано чоколадо најодозгора.

Уѓивајте во овој вкусен десерт!

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

Ментол колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text