Нов рецепт за тартар сос – Една различна состојка која го прави посебен

Нов рецепт за тартар сос – Една различна состојка која го прави посебен

Доколку го сакате вкусот на тартар сос, ви нудиме нов и посебен рецепт.

Ова е сè што ви треба:

Состојки:

  • 1 кисела павлака
  • 1 шолја јогурт
  • малку сенф
  • неколку кисели краставички

Начин на подготовка:

  1. Киселите краставички ситно се сечкаат, се ставаат во сад со јогуртот, сенф и киселата павлака и сè се меша. Количината на сенф и кисели краставички одредете ја според вашиот вкус. Пробајте, па ако ви е малку некој од состојките, додадете и повторно измешајте додека да се соедини сосот.
  2. Одличен е во комбинација со месо, компирчиња…

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Руски гулаш со најкремаст сос

Сочно месо во сос

Црвен сос во шампињони

Сочни шницли во сос од кромид

Тартар сос

Кременадли во ајвар сос

Пикантно пилешко во лут сос

Батаци во сос

singlepost_text