Брз тарт со сланина и сирење

Брз тарт со сланина и сирење

Одличен е како ужина, но и како гурмански доручек или вечера…

Состојки:

  • 250 гр лиснато тесто
  • 2 големи главици кромид
  • 100 гр сланина
  • 100 гр крем сирење
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Во тава со малку масло пропржете ситно сечкана сланина додека не стане крцкава.
  2. Извадете ја сланината од тава, па на истото масло пропржете ситно сечкан кромид.
  3. На побрашнета подлога развлечете тесто па премачкајте го со крем сирење.
  4. Посипете со кромид и сланина и печете во загреана рерна на 200 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text