Засладувач за дијабетичари, помага против кариес и кожни проблеми – Корисна билка и за слабеење

Засладувач за дијабетичари, помага против кариес и кожни проблеми – Корисна билка и за слабеење

Стевиата е билка која заменува шеќер, а ја има во подрачјето на Јужна и Средна Америка. До пред неколку години ретко се користеше, а сега сè почесто се употребува ширум светот.

Помага при дијабетес, со оглед на тоа дека гликохемискиот состав и е нула.

Затоа, дијабетичарите ја користат како алтернатива за шеќер.

Таа помага и за кожни проблеми, за акни, сува кожа, како и рани и осипи.

Спречува и кариес, помага да се одржи здравјето на забите, а корисна е и во процесот на слабеење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

singlepost_text