Највкусните пирошки се прават од бајат леб – Денот почнете го со прекрасен мирис од кујната

Највкусните пирошки се прават од бајат леб – Денот почнете го со прекрасен мирис од кујната

Не фрлајте храна! Направете вкусни пирошки со бајат леб. Употребете го во кујната наместо да го фрлате.

Еве кои состојки ви се потребни, како и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 1/2 леб
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр презла
 • 100 гр Пекабеско шунка
 • 2 јајца
 • 100 гр сирење
 • млеко

Начин на подготовка:

 1. Се дроби лебот и се става во сад. Се додава едно јајце, малку млеко и сол, па се соединува.
 2. Кашкавалот, шунката и сирењето ситно се сечат, па се додаваат во средината на пирошките кои ќе ги направиме од смесата со леб.
 3. Убаво поминете ги од сите страни во сад со второто јајце, па во сад со презла.
 4. Пржете ги во тава со врело масло.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал

Почнете го денот со витаминска бомба

singlepost_text