Ментол колачи – Ново вкусно доживување со 8 состојки

Ментол колачи – Ново вкусно доживување со 8 состојки

Направете вкусен ментол колач, кој е вистинско ремек дело од кујната.

Еве ги состојките, како и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 200 гр маргарин
 • 100 гр црно чоколадо
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 3 јајца
 • 330 гр шеќер
 • малку сол
 • неколку капки ментол арома
 • 220 гр брашно

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. На оган ги топиме маргаринот и двата вида чоколадо додека да се соединат.
 2. Плехот обложете го со хартија за печење.
 3. Пенасто се матат јајцата со шеќерот, се додава смесата со чоколадо, ментол аромата и малку сол.
 4. Уште малку се мати, се додава постепено брашното, па убаво се меша смесата.
 5. Се става во плехот и се пече во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.
 6. Се сече на поголеми парчиња и се полева со чоколадната глазура направена со чоколадото растопено со малку масло.
 7. Украсувањето со чоколадната глазура можете да го направите и во чинија за сервирање.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text