Храна за концентрација – Ако работите многу или студирате

Храна за концентрација – Ако работите многу или студирате

Ако сакате да имате подобра концентрација, треба да внимавате на навиките, да промените многу нешта, меѓу кои и исхраната.

На концентрацијата негативно делуваат:

Масна храна

Физичка неактивност

Нездрава и брза храна

Стрес

За да ја подобрите концентрацијата треба да внимавате на ова:

Хранете се рамномерно и здраво

Јадете храна богата витамини

Пијте природни чаеви

Елиминирајте ги токсините

Откажете или намалете го пушењето

Користете лековити билки како гинко билоба, чаеви за смирување или липа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Го поправа помнењето и топи маснотии

Ова овошје го штити мозокот

Една конзерва и здравјето е гарантирано

Храна за мозокот

За здраво срце, коски и мозок

singlepost_text