Чупавци од пишкоти кои не се печат – готови за 20 минути

Чупавци од пишкоти кои не се печат – готови за 20 минути

Чупавците на многумина им се омилени, но треба доста време за нивна подготовка. Еве рецепт за полесен и побрз начин…

Состојки:

  • 1 пакување пишкоти
  • 150 гр темно чоколадо
  • 2 дл млеко
  • 2 дл слатка павлака
  • 250 гр кокос

Начин на подготовка:

  1. Искршете чоколадо на коцки и ставете го во длабока чинија. Додајте млеко и павлака па загрејте на тивок оган со постојано мешање додека не ги поврзете сите состојки во крем. Оставете да се излади.
  2. Пишкотите потопете ги во крем, па извалкате ги во кокос. Повторувајте ја постапката додека не ги потрошите сите пишкоти. По желба помеѓу две пишкоти додавајте фил.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text