Вкусни ситни колачи: Триаголници со желе – децата ќе им се радуваат

Вкусни ситни колачи: Триаголници со желе – децата ќе им се радуваат

Интересен колач со желе бонбони на кој децата особено ќе се радуваат.

Може само да сакаат почесто да го правите, а ова е рецептот:

Состојки:

 • 150 гр шеќер
 • 1/2 чаша вода
 • 50 мл млеко
 • 100 гр мелени ореви
 • 100 гр мелени бисквити
 • 100 гр желе бонбони
 • 100 гр сува брусница
 • 100 гр маргарин
 • 1 ванилин шеќер
 • 2-3 лажици какао

Начин на подготовка:

 1. Подготовката е мошне едноставна. Се вари шеќерот со вода и се додаваат какаото и млекото, маргаринот, па мелените ореви, бисквити, брусница, исечканите желе бонбони.
 2. Се додава и ванилиниот шеќер и се меша и соединува.
 3. Се става смесата во фолија и се обликува во форма на триаголник, па се остава да се стегне во ладилник.

Украсете по желба. Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Домашно Тоблероне со Кока кола

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text